Plusy i minusy sprzedaży wierzytelności
Plusy i minusy sprzedaży wierzytelności

Jedną z możliwości jaka otwiera się przed przedsiębiorcą posiadającym niewyegzekwowane należności jest sprzedaż długów. Z czym się to wiąże i na jakie korzyści może w takiej sytuacji liczyć sprzedawca?

 

Windykacja należności wymaga przede wszystkim czasu, który w procesie funkcjonowania przedsiębiorstwa jest drogocenny. W pierwszej kolejności wysyłane jest listowne wezwanie do zapłaty, następnie sprawę można wnieść do sądu i dopiero wtedy pismo trafia do komornika, gdzie dochodzi do podjęcia faktycznej próby odzyskiwania długów. Cały proces może trwać około dwa lata, a nawet więcej, co daje dłużnikowi czas na ukrycie majątku, zlikwidowanie działalność, czy ogłoszenie upadłość firm. Prawdopodobnie poskutkuje to decyzją o nieskuteczności postępowania egzekucyjnego, a w konsekwencji jego umorzenie.

Alternatywą jest usługa, jaką proponuje firma windykacyjnanależy do nich między innymi sprzedaż długów na giełdzie wierzytelności co daje wierzycielowi możliwość zakończenia sprawy i odzyskanie części pieniędzy. Dodatkowo, dzięki takiej usłudze dłużnik trafia do ogólnodostępnej bazy i jest wyświetlany w wynikach wyszukiwarek internetowych, co jeszcze bardziej może go zmotywować do spłaty należności. Jeśli zależy nam na czasie, druga opcja zdecydowanie jest korzystniejsza.

You Might Also Like

Zintegrowany system ERP

Zintegrowany system ERP

POIR 2.3.2 – Bony na innowacje dla MŚP

POIR 2.3.2 – Bony na innowacje dla MŚP

Pożyczka w 15 min? Jak to możliwe?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *