IKE – kilka wariantów kont emerytalnych
IKE – kilka wariantów kont emerytalnych

Reforma emerytalna wprowadzona w 1999 roku ma na celu głównie zadbać o przyszłość obywateli i odpowiedni poziom materialny w chwili osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego. Nowa struktura ma charakter systemu mieszanego i opiera się na trzech filarach emerytalnych. Twoja emerytura bazuje przede wszystkim na dwóch podstawowych filarach, czyli ZUS i OFE. Jeśli jednak oszacujesz, że te dwie instytucje nie zapewnią Ci odpowiednich środków po przejściu na zasłużony odpoczynek, a kalkulator emerytalny poda wynik, który Cię rozczaruje, to warto skorzystać z trzeciego filaru.

Indywidualne konto emerytalne to forma oszczędzania dostępna w ramach III dobrowolnego filaru, który pozwala na wybranie jednego z kilku rozwiązań oszczędzania na przyszłość. IKE proponuje różne rodzaje kont, z których można wybrać to najbardziej nam odpowiadające. Trzeci filar to przede wszystkim inwestycje środków w lokaty, akcje, obligacje, ubezpieczenia na życie czy fundusze. Oszczędzanie na emeryturę na tym koncie może się wiązać z ryzykiem inwestycyjnym w zależności od tego, jaki rodzaj konta wybierzemy. Można skorzystać z rachunku IKE bez ryzyka straty kapitału, ale z przewidywalnym i zazwyczaj niskim zyskiem. Są również konta, które obarczone są ryzykiem i nie dają gwarancji zysku kapitału, a nawet mogą przynieść straty. Tego rodzaju konta są przeznaczone zazwyczaj dla klientów, którzy posiadają wiedzę w zakresie inwestowania i potrafią się poruszać po tego typu rynku kapitałowym.

Emerytury w IKE będą najbardziej bezpieczne, gdy ulokowane zostaną w lokaty lub bankowe konta oszczędnościowe. Takie formy inwestycji dają zazwyczaj 100% gwarancję na zysk oraz na brak utraty kapitału. Funkcjonują na podobnych zasadach co powszechne rachunki bankowe, z tym że od konta emerytalnego nie jest odprowadzany podatek kapitałowy, tzw. podatek Belki. Oczywiście bezpieczeństwu środków na lokacie, gwarantowane przez banki, towarzyszy niskie oprocentowanie tych rachunków, a więc dość niski zysk od kapitału.

Indywidualne Konta Emerytalne, które dają szansę na wyższe zyski niż na lokacie , to konta w towarzystwach inwestycyjnych lokujące środki w fundusze. Specyfika tych kont i potencjalnych zysków bądź strat (bo takie w przypadku IKE w funduszach też są możliwe) zależy od użytkownika konta oraz wiedzy i trafionych lub nietrafionych inwestycji. Inwestując w towarzystwach inwestycyjnych mamy możliwość transferować środki pieniężne między funduszami, co pozwala na szybkie reagowanie na bieżącą sytuację rynkową. Tego typu oszczędzanie na emeryturę wskazane jest głównie osobom nie bojącym się ryzyka i posiadającym co najmniej podstawową wiedzę na temat rynku inwestycyjnego. Jest to na pewno bardziej dynamiczny sposób na pomnożenie swoich środków pieniężnych, a co za tym idzie, na lepszą przyszłość emerytalną.

Kolejnym sposobem, jaki proponuje nam 3 filar, jest ubezpieczenie z funduszem kapitałowym w firmie ubezpieczeniowej. Ta forma oszczędzania daje nam oprócz możliwości inwestowania, sposobność ubezpieczenia na życie. IKE w tej formie posiada ryzyko inwestycyjne, które może przynieść nam nieoczekiwane straty. Obciążone jest często wysokimi opłatami, które w sposób systematyczny pomniejszają nasz kapitał. To kolejna propozycja dla osób świadomych i płynnie poruszających się w kanonie ubezpieczeń i inwestycji.

Absolutny top jeśli chodzi o ryzyko związane z inwestycjami w ramach emerytury, to IKE w biurze maklerskim. Ta instytucja proponuje głównie poruszanie się w obszarze akcji i obligacji oraz ich kupno lub sprzedaż na giełdzie. Ten instrument jest przeznaczony dla osób zaawansowanych jeśli chodzi o rynki inwestycyjne. Indywidualne konto emerytalne w tej formie w odpowiednich rękach może pozwolić na szybkie pomnożenie środków pieniężnych bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych (czyt. podatek Belki).

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *