I co dalej – ZUS czy OFE?
I co dalej – ZUS czy OFE?

Już w niedalekiej przyszłości, a mianowicie z początkiem nowego 2014 roku, czekają nas poważne zmiany w polskim systemie emerytalnym. Przekształcenia, jakie szykuje nam rząd wpłyną na przyszłość setek tysięcy czynnych zawodowo Polaków, a co bardziej ważne najważniejszą decyzję w tej sprawie musimy podjąć my sami.

 

ZUS czy OFE?
Polacy zostali postawieni przed dylematem, co wybrać, ZUS czy OFE? Decyzja jest o tyle trudna, że tak naprawdę tylko nieliczni z przyszłych emerytów orientują się, co niosą ze sobą proponowane przez rząd zmiany systemowe. Rząd wysunął propozycję, w których najistotniejszą z nich jest zamiar przeniesienia do ZUS ponad połowy zgromadzonych aktywów w OFE, czyli de facto pozbawienie funduszy emerytalnych lwiej części środków inwestycyjnych w postaci obligacji skarbowych.

Proponowane przez obecny rząd zmiany, a co za tym idzie kondycja naszych środków emerytalnych, będzie tak naprawdę zależna od sprawności finansowej państwa oraz aktualnej sytuacji ZUS. Polakom dano do wyboru, albo pozostanie przy dotychczasowym systemie emerytalnym, a więc opartym na odprowadzaniu składek zarówno do ZUS, jak i OFE, albo też korzystanie wyłącznie z usług ZUS. Decydując się na pierwszy wariant należy pamiętać, że wysokość składki przekazywanej do OFE zostanie obniżona do poziomu 2,92%. Ponadto planowane jest również obowiązkowe przenoszenie aktywów zgromadzonych w OFE na rzecz ZUS już na 10 lat przed emeryturą, a więc w zasadzie rząd chce decydować, kiedy przeciętny Kowalski na taką emeryturę ma się udać.

Otwarte Fundusze Emerytalne

OFE powstałe w wyniku reformy emerytalnej pod koniec lat 90-tych XX wieku miały chronić nasze społeczeństwo przed nieuchronnym nadejściem kryzysu demograficznego. Podstawowym zadaniem OFE jest inwestowanie na rynku kapitałowym aktywów celem ich multiplikacji. Miały stanowić niezależne źródło finansowania naszej emerytury oraz być swoistym parasolem ochronnym przed nadmiernym podwyższaniem składek odprowadzanych do ZUS.

Decyzja, co do wyboru między dotychczasowym modelem odprowadzania składek emerytalnych (ZUS i OFE), a tym proponowanym przez rząd (ZUS) należy indywidualnie do każdego aktywnego zawodowo Polaka i musi być poprzedzona dogłębnym przemyśleniem całej sytuacji. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, iż wiele Otwartych Funduszy Emerytalnych doskonale radzi sobie na rynku inwestycyjnym i to mimo wciąż odczuwanej recesji w światowych gospodarkach. W czołówce najlepiej funkcjonujących i najbezpieczniej inwestujących od wielu lat plasują się wciąż te same fundusze.

Według ekspertów między innymi z portalu finansowego Bankier.pl, OFE jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu grup społecznych i zawodowych. Pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie na pewno korzystne dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy i rozpoczynają swoją karierę zawodową. Również rekomendowaną przez specjalistów grupą zawodową predestynowaną do pozostania w OFE są na przykład nauczyciele czy menadżerowie. Jednak, co ważne, każdy musi sam podjąć taką decyzję lub zasięgnąć opinii profesjonalistów z branży finansowej.

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *