Kto bierze odpowiedzialność za błędy biura rachunkowego?
Kto bierze odpowiedzialność za błędy biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe

W takim przypadku zleca zadanie do biura rachunkowego. Lecz jakiekolwiek błędy księgowe mogą spowodować poważne konsekwencje prawne. Jeżeli kontrola skarbowa dopatrzy się pewnych nieścisłości może nałożyć sporą karę finansową na przedsiębiorce.
Powierzenie spraw firmie zewnętrznej może okazać się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Jednak co w sytuacji, gdy biuro rachunkowe popełni jakiś błąd? Kto w takim przypadku odpowie za ewentualne pomyłki?

 

Biuro rachunkowe a odpowiedzialność

Najczęściej takie praktyki są stosowane przez niewielkie przedsiębiorstwa. Pozwoli to znacznie zmniejszyć koszty oraz zaoszczędzić sporo cennego czasu. Aczkolwiek taka zewnętrzna firma nie bierze pełnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe. Nawet jeżeli w umowie doczytamy się jakichkolwiek zapewnień o przejęciu odpowiedzialności będzie to nieprawdą. Za wszelkie niezgodności zawsze odpowiada przedsiębiorca.

To podatnik jest zmuszony do spłaty fiskusowi wszelkich zaległości wynikających z błędów rozliczeniowych, dlatego tym samym bierze on pełną odpowiedzialność za jakiekolwiek nieścisłości. Dodatkowo, zobowiązany jest do powiadomienia Urzędu Skarbowego o zatrudnieniu zewnętrznej firmy zarządzającej księgami rachunkowymi.

Biuro rachunkowe bierze na siebie jedynie część odpowiedzialności – tylko w przypadku własnych błędów i niedbałej pracy. Wtedy podatnik może domagać się odszkodowania od zatrudnionej firmy za powstałe szkody oczywiście na drodze sądowej.

Z jednej strony zlecenie prowadzenia ksiąg rachunkowych wydaje się wygodną opcją ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Jednak nawet w takim przypadku należy nadzorować pracę biura rachunkowego, aby mieć pewność, że nie pojawią się żadne błędy, które mogłyby doprowadzić do konsekwencji prawnych

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *