Faktoring MŚP – alternatywne źródło finansowania działalności
Faktoring MŚP – alternatywne źródło finansowania działalności

Małe i średnie przedsiębiorstwa można nazwać sektorem, który napędza polską gospodarkę. Zgodnie z danymi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ten sektor wypracowuje ponad 50% naszego PKB. Ale to właśnie one miewają najwięcej problemów z utrzymaniem płynności finansowej i pozyskaniem dodatkowych środków na inwestycje i rozwój.

Faktoring dla małych przedsiębiorstw

Faktoring to usługa, która coraz częściej wymieniana jest jako alternatywne źródło finansowania. Pomimo tego, że świadomość istnienia samej usługi wśród małych przedsiębiorców wzrosła, wciąż część z nich sądzi, że po prostu nie stać ich na nią. Faktoring kojarzą z instrumentem finansowym, który dostępny jest tylko dla dużych firmy i korporacji. Nic bardziej mylnego.

Podmioty świadczące usługi faktoringu mają najczęściej dedykowane dla sektora MŚP oferty. Ten rynek rozwijał się w ciągu ostatnich dwóch lat naprawdę bardzo dynamicznie. I wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze lepiej. Faktoring, jako instrument finansowy, dla wielu przedsiębiorców jest bardzo skutecznym wsparciem w rozwoju i naprawdę dobrą alternatywą dla bieżącego finansowania ich działalności.

Rynek faktoringu w Polsce

Polskie firmy – małe i średnie – w finansowaniu bieżącej działalności pozyskują środki przede wszystkim z dwóch źródeł. Pierwszym z nich, co nikogo nie zdziwi, jest kredyt bankowy – nieco ponad 20% przedsiębiorców deklaruje, że z niego korzysta. Drugie to limit na koncie firmowym, do którego przyznaje się 11% przedsiębiorców. Dane pochodzą z raportu „Finansowanie działalności przez MŚP” przygotowanego w 2017 na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego.

Z raportu wynika również, że w tym samym roku, 5,6% małych, średnich, a także mikroprzedsiębiorstw w finansowaniu swojej działalności korzystało z usług faktoringu. To dwukrotny wzrost w porównaniu z danymi z 2016 roku. Taką samą tendencję wzrostową pokazują dane z PZF. Faktoring z roku na rok zdobywa nowych zwolenników. Od 2016 do I kwartału 2018 roku liczba firm korzystających z tej usługi wzrosła o 2,2 tys. – z 6,8 tys. do 9 tys. Warto dodać, że PZF to Polski Związek Faktoringu zrzeszający i reprezentujący podmioty wyspecjalizowane w tej branży.

Faktoring dla MŚP – czym jest?

Faktoring jest narzędziem finansowym, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą zabezpieczyć swoją bieżącą działalność i płynność finansową. Pozwala na wykorzystanie środków, które zazwyczaj są zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności. To właśnie one i niewypłacalność kontrahentów są najczęstszymi przyczynami kłopotów finansowych małych i średnich przedsiębiorstw. O faktoringu należy również myśleć jako o alternatywnym źródle finansowania swojej działalności i pozyskiwania dodatkowych środków na rozwój.

Zasady działania faktoringu są dość proste. Faktor wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności przedsiębiorcy (faktoranta) i przekazuje mu zaliczkę za nie – może to być nawet 100% ich wartości brutto. Dodatkowo, przejmuje na siebie usługi związane z obsługą i monitoringiem transakcji. Usługa faktoringu może być także rozszerzona o przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta.

You Might Also Like

Czym są pożyczki pozabankowe?

Czym są pożyczki pozabankowe?

Na czym polega Program Operacyjny Inteligentny Rozwój?

Na czym polega Program Operacyjny Inteligentny Rozwój?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *