Zasada działania funduszy inwestycyjnych
Zasada działania funduszy inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to sposób na pomnażanie zgromadzonych środków pieniężnych. W fundusze mogą inwestować zarówno osoby fizyczne oraz prawne. Poprzez fakt, że w fundusze inwestuje duża liczba uczestników tworzy się pokaźny kapitał funduszy. Dzięki zgromadzonej dużej liczbie aktywów zarządzający funduszami mogą inwestować w instrumenty, które często nie są dostępne dla przeciętnego inwestora. 

 

Fundusze w Polsce działają na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych. Fundusze cechuje przede wszystkim długość horyzontu inwestycyjnego, stopień ryzyka oraz skład portfela. W zdecydowanej większości funduszy, zalecany horyzont inwestycyjny to kilka lat. Jedynie fundusze pieniężne i gotówkowe mają najkrótszy zalecany horyzont inwestycyjny.

Ponadto fundusze są bardzo zróżnicowane pod względem ryzyka inwestycyjnego. Inwestorzy, którzy zgadzają się na niski stopień ryzyka inwestują w fundusze, w których portfelu można znaleźć przede wszystkim papiery dłużne. Inwestorzy skłonni do poniesienia większego ryzyka lokują swoje oszczędności w fundusze akcji krajowych czy zagranicznych, a także fundusze surowcowe czy nieruchomości.

Funduszami zarządza towarzystwo funduszy inwestycyjnych TFI, które zatrudnia licencjonowanych przez KNF doradców inwestycyjnych. To właśnie m.in. doradcy inwestycyjni zarządzają funduszami.

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *