Jak oszczędzać na emeryturę?
Jak oszczędzać na emeryturę?

Informacje o starzejącym się społeczeństwie i niskich stawkach emerytalnych sprawia, że o godziwą emeryturę musimy zacząć dbać już dziś. Specjaliści w dziedzinie finansów donoszą, że świadczenia emerytalne z publicznego systemu mogą wynosić jedynie 40-55 proc. ostatniej pensji. Co zrobić, żeby nie martwić się o swoje finanse w przyszłości?

Powszechnie wiadomo, że wysokość emerytury z publicznego systemu emerytalnego nie należą do najwyższych. Aby godziwie przeżyć swoją złotą jesień konieczne jest oszczędzanie na emeryturę na własną rękę. Możliwości jest wiele, od systematycznego odkładania pewnej kwoty do skarpety poprzez różnego rodzaju lokaty, systemy oszczędzania, programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe czy pracownicze programy emerytalne.

Decyzja o wyborze formy oszczędzania jest indywidualna i zależna między innymi od tego jak wysoka emerytura nas interesuje oraz miesięcznej stawki jaką jesteśmy w stanie odłożyć. Według ekspertów, oszczędzanie należy zacząć już w wieku trzydziestu lat, a odkładana kwota nie powinna być stała. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustalenie składki w procentach, dzięki czemu wzrośnie ona wraz z naszymi dochodami i może być regulowana w zależności od wieku i okresu jaki pozostał do zakończenia stażu pracy.

Nie należy zwlekać z wyborem systemu oszczędzania emerytalnego, im wcześniej zaczniemy odkładać na naszą przyszłość tym lepiej dla naszego portfela za parę lat.

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *