Jednolity Plik Kontrolny dla przedsiębiorców. Co musisz o nim wiedzieć?
Jednolity Plik Kontrolny dla przedsiębiorców. Co musisz o nim wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub zamierzasz założyć własną działalność gospodarczą, musisz obecnie przekazywać organom kontroli skarbowej dane podatkowe. Jeśli robisz to w formie elektronicznej, to od 1 stycznia 2018 roku masz obowiązek korzystać z Jednolitego Pliku Kontrolnego. Podpowiadamy, czym jest Jednolity Plik Kontrolny i jakie obowiązki są z nim związane.


Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax, w skrócie: SAF-T) to zbiór danych wygenerowanych bezpośrednio z systemów informatycznych konkretnego przedsiębiorstwa. W JPK zgromadzone są wszelkie informacje o operacjach gospodarczych za dany okres rozliczeniowy. JPK składa się z siedmiu struktur logicznych dotyczących najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych:

  1. księgi rachunkowe – JPK_KR
  2. wyciąg bankowy – JPK_WB
  3. magazyn – JPK_MAG
  4. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
  5. faktura VAT – JPK_FA
  6. podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) – JPK_PKPIR
  7. ewidencja przychodów (ryczałt) – JPK_EWP

Podstawowe obowiązki związane z JPK

Obowiązki dotyczące JPK zostały szczegółowo opisane przede wszystkim w art. 82 paragraf 1b oraz w art. 193a ordynacji podatkowej. JPK obowiązuje głównie przedsiębiorców, prowadzących księgowość w komputerze, używając przy tym wyspecjalizowanego oprogramowania księgowego, w tym także specjalnie stworzonych do prowadzenia księgowości arkuszy kalkulacyjnych Excel. Jeżeli jednak księgowość jest prowadzona na papierze, wówczas obowiązek związany z JPK takiego podmiotu nie dotyczy. Chodzi tu jednak tylko o obowiązek przekazywania JPK na żądanie.


Dogodna forma przekazywania danych

Informacje w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego mogą zostać przekazane urzędowi skarbowemu na dwa sposoby – drogą online lub na dowolnym nośniku danych. Jednak w obu przypadkach takie dane muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który stanowi gwarancję bezpieczeństwa przekazywanych informacji oraz zabezpiecza je przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w ich zapisie.


Czas i koszty

Głównym założeniem wprowadzenia JPK przez Ministerstwo Finansów było uproszczenie i skrócenie kontroli podatkowej przedsiębiorców. JPK ma przyspieszyć działania administracji podatkowej związane z czynnościami sprawdzającymi i kontrolnymi, co ma również obniżyć koszty z tym związane zarówno dla instytucji podatkowych, jak i samych przedsiębiorców.

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *