Gwarancja na prace budowlane

Rynek nieruchomości kwitnie, w Polce powstaje coraz więcej inwestycji. Gospodarka naszego kraju napędzana jest dzięki niskim stopom procentowym, a na rynku budowlanym niskim oprocentowaniem kredytów hipotecznych. Powstaje coraz więcej firm budowlanych, więc konsumenci do woli mogą wybierać wykonawców. Jak zatem odróżnić się na tle konkurentów?

Duża konkurencja na rynku budowlanym sprawia, że realizacja umowy i wywiązanie się z niej na 100% już nie wystarcza. Aby zbudować wśród kontrahentów zaufanie do firmy i gwarancję dobrej jakości prac remontowych potrzeba czegoś więcej niż ustne zapewnienie o wypełnieniu kontraktu. Dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw na rynku budowlanym jest podpisanie gwarancji kontraktowej.

Gwarancja kontraktowa

Aby skutecznie zabezpieczyć realizację umowy, zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca zadania mogą żądać gwarancji kontraktowej. Najczęściej firma, która będzie odbiorcą inwestycji nakazuje firmie budowlanej zabezpieczyć finansowo kontrakt, tak aby w razie niedochowania zapisów umowy otrzymać należne pieniądze. Zazwyczaj gwarancja kontraktowa dotyczy terminu realizacji oraz jakości wykonywanych usług.

gwarancja na prace budowlane
gwarancja na prace budowlane

Obustronna korzyść gwarancji na roboty budowlane

Zawarcie tego typu umowy niesie ze sobą wiele korzyści. Przedsiębiorca w oczach klientów i kontrahentów jest bardziej wiarygodny, a gwarantem wykonania prac jest duża instytucja finansowa. Brak zaangażowania własnych środków pieniężnych pozwala na zachowanie niezależności od banków i kredytodawców, a w konsekwencji linia kredytowa firmy pozostaje na zbilansowanym poziomie.

Odbiorca prac budowlanych również odniesie korzyści z zawartej gwarancji. Mówimy tutaj o podstawowej funkcji tego typu kontraktów: gdy zostaną złamane lub niedopełnione warunki umowy przez wykonawcę, druga strona umowy otrzyma kwotę, która została wyznaczona jako zabezpieczenie kontraktu.

Warunki

Warto pamiętać, że gwarancja na prace remontowe może obejmować umowy, które dotyczą nawet małych przedsięwzięć. Gwarancja kontraktowa może być związana w branży budowlanej z gwarancją na prace dekarskie lub brukarskie, które przy większej inwestycji są tylko elementem prac budowlanych.

Okres gwarancji na roboty budowlane jest różny i zależy od podpisanej umowy – gwarancji kontraktowej. Najczęściej jest to od jednego roku do trzech lat.

Podobne ciekawe

Chwilówki bez ERIF

Kredyt pozabankowy- czy to możliwe?

Jakie firmy pożyczkowe wybrać?

Sprawdź ranking chwilówek i podejmij decyzję

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *